DMR (Digital Mobile Radio), czyli cyfrowe radio mobilne stanowi stosunkowo nowy standard dla technologii PMR (Professional Mobile Radio) sformułowany przez ETSI (European Telecommunications Standards Institute). Mimo, że standard ten powstał w Europie, to został także przyjęty przez amerykańską komisję FCC (Federal Communications Commission) i urządzenia tego typu są używane także za oceanem.
Zastosowanie techniki cyfrowej w urządzeniach komunikacyjnych przyczyniło się do zwiększenia efektywności systemów, a także poszerzyło ich możliwości funkcjonalne. Urządzenia DMR obsługują transmisję głosu oraz danych cyfrowych. Dostępne są też liczne dodatkowe usługi. Są to przy tym urządzenia względnie tanie, charakteryzują się stosunkowo prostą budową. Można je łatwo konfigurować do potrzeb użytkownika i implementować nowe rozwiązania. Typowy odstęp między kanałami jest równy 12,5 kHz, ale możliwe jest przystosowanie tych urządzeń do pracy z odstępem 6,25 kHz.
Łączność DMR jest wykorzystywana przez różne grupy użytkowników. Tego rodzaju sprzęt jest popularny wśród amatorów porozumiewających się ze sobą za pomocą prostych walkie-talkie, ale podobne urządzenia są również wykorzystywane do łączności między pracownikami np. rozległych magazynów, na placach budów (łączność między operatorem dźwigu a pracownikami na budowie). Z kolei bardziej skomplikowane urządzenia DMR zapewniają łączność różnym służbom, w tym takim, które dbają o bezpieczeństwo ludzi. Sprzęt tego typu musi gwarantować wysoką wiarygodność przesyłu informacji na dużych obszarach. W uzasadnionych przypadkach konieczne może być tworzenie sieci łączności radiowej.
Aby spełnić wymagania użytkowników radia mobilnego konieczne było zdefiniowanie trzech grup, którym narzucono określone wymagania i nadano odpowiednie uprawnienia. Są to:
- • Tier 1 – PMR466 – nielicencjonowany system dla dowolnych użytkowników wykorzystujący pasmo 466 MHz,
- • Tier 2 (TETRA, Project 25) – do korzystania z urządzeń tej warstwy użytkownicy muszą posiadać odpowiednią licencję. Urządzenia charakteryzują się większą mocą, mogą realizować operacje peer to peer, dozwolone jest korzystanie ze specjalnych repeaterów zwiększających obszar łączności. Szerokość kanału jest równa 25 kHz.
- • Tier 3 (MPT1327, dPMR)– tu także od użytkowników jest wymagana licencja
Powiązani producenci: VIAVI Solutions (d.Aeroflex), Anritsu Corporation